Druga wymiana uczniowska Demmin 2014 Wszystkie

Data: 09-06-2014

W wymianie brało udział 20 uczniów naszej szkoły oraz uczniowie naszej szkoły partnerskiej (Evangelisches Schulzentrum Demmin Katharina von Bora).

Od 1.06.2014 r. do 6.06.2014 r. nasi uczniowie wspólnie z młodzieżą niemiecką poznawali ciekawe miejsca zwiedzając Meklemburgię-Pomorze Przednie, zdobywali nowe doświadczenia próbując swoich sił podczas gry miejskiej, jak również szaleli na kajakach pokonując trasę ponad 20 km. Do najmilej wspominanych atrakcji należało zwiedzanie klasztoru w Dargun oraz wizyta w tamtejszym muzeum, jak również wycieczka do Greifswaldu oraz wspomniany spływ kajakowy. Wielu wrażeń dostarczyło również wspólne gotowanie oraz program polsko-niemiecki nawiązujący do tradycji ludowej obu krajów.

„Wymiana uczniowska jest potrzebna, gdyż dzięki niej uczymy się i poznajemy bliżej tradycje i obyczaje naszych sąsiadów”

„Jest fajnie, ponieważ zwiedzamy ciekawe miejsca razem z uczniami naszej szkoły partnerskiej i zawiązujemy nowe znajomości, zaprzyjaźniamy się”

„Dzięki wymianie uczniowskiej poszerzamy nasze możliwości komunikacji językowej z rówieśnikami z innego kraju Unii Europejskiej, mówimy po niemiecku, po angielsku i trochę po polsku, a jak już nic nie działa to pokazujemy o co nam chodzi” – to wypowiedzi gimnazjalistów.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni z gościnności  niemieckich rodzin. Są zachwyceni  licznymi dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi przez rodziców niemieckich kolegów. Uczniowie bardzo polubili swoich niemieckich rówieśników. Integrację było widać gołym okiem, nawet podczas spacerów wyraźne było wymieszanie narodowościowe, a to był nasz główny cel. Nas (mam tu na myśli zarówno polskich, jak i niemieckich nauczycieli oraz dyrekcję obu szkół) bardzo cieszą te uczniowskie wypowiedzi. To prosty dowód, na to że nasza wspólna praca ma sens. Za pomoc i opiekę nad młodzieżą podczas pobytu w Niemczech bardzo dziękuję p. M. Fir-Szugalskiej oraz p. Grzegorzowi Wiczyńskiemu.
Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków finansowych Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży PNWM, za co bardzo dziękujemy.

Artykuł na temat wymiany młodzieży w niemieckiej gazecie - kliknij na tekst

Elżbieta Tokarz

- koordynator wymiany