Gminne Centrum Kariery

Założenia organizacji pracy doradcy zawodowego w Szkołach Podstawowych
Gminy Bobolice  w zakresie orientacji zawodowej

Działalność zreformowanej szkoły w zakresie orientacji zawodowej została podzielona w zależności od wieku uczniów na określone etap. Biorąc pod uwagę wiek uczniów oraz ich naturalną aktywność poznawczą, jak również realizowane treści programowe na poszczególnych przedmiotach opracowano szkolny program orientacji zawodowej, który jest integralną częścią Programu Wychowawczo- Profilaktycznego.

Program zakłada, że przygotowanie ucznia do wyboru zawodu, kierunku kształcenia i funkcjonowania na rynku pracy realizowane jest przez całe osiem lat nauki w szkole. Proponowane treści opracowane zostały na podstawie czynników trafnego wyboru zawodu  i obejmują dwa moduły:

Moduł I –  Uczeń poznaje siebie  i świat zawodów -  klasa  VII -10 godzin

Moduł II – Uczeń poznaje zawody i ścieżki kształcenia klasa VIII -10 godzin

Przyjmuje  się, że treści z zakresu orientacji zawodowej realizowane będą również na wszystkich lekcjach przedmiotowych,  zajęciach opiekuńczych i wychowawczych, zajęciach pozalekcyjnych  a każdy nauczyciel  będzie sygnalizował uczniom jakie zwody i specjalności łączą się z prezentowanymi treściami.

W szkole zatrudniony jest szkolny doradca zawodowy.
Wśród metod programu stosuje się : pogadankę,  wykład informacyjny, opis, prelekcję, objaśnienie, dyskusję, inscenizację,  burzę  mózgów,  metaplan, film, wycieczkę, metodę przewodniego tekstu,  metodę  projektów. Wśród form pracy  proponuje się pracę indywidualną, zespołową, grupową jak i z całą klasą. Prowadzone są również zajęcia w formie warsztatów. W celu pełnego i podmiotowego uczestniczenia uczniów w  zajęciach  stosuje się  metody aktywizujące. Do wykorzystania są również informacje w Internecie, programy multimedialne.

W realizacji działań służących osiągnięciu celów przyjętych w programie duży nacisk kładzie się na rolę rodziców którzy posiadają  ogromną siłę oddziaływania na osobowość młodego człowieka, a ich rola jest szczególnie widoczna w ważnych jego momentach  życia.  W wyniku współpracy szkoły z rodzicami w zakresie pomocy uczniom w planowaniu kariery zawodowej i  szkolnej będą oni potrafili wspierać dziecko w poszukiwaniu własnej drogi zawodowej, skutecznie motywować, uczyć samodzielności, wzmacniać i utwierdzać w trafnym wyborze zawodu i szkoły średniej.

Plan zajęć doradcy zawodowego- Sala 103

Poniedziałek   godz.10.20 -13.50

Wtorek            godz.8.00 -14.00

Środa               godz.8.00-12.00

Czwartek         godz.9.00-14.00

Piątek              godz.8.00-13.00

Ponadto w poniedziałki   dyżur dla rodziców i uczniów  w godz. 15.20-16.20

Zapraszam Anna Kuropatnicka

Dokumenty do pobrania:

Szkolny Program Orientacji Zawodowej dla SP

Szkolny Program Orientacji Zawodowej dla klas II i III oddziałów gimnazjalnych

Gimnazjum w Bobolicach

Pomaga wybrać mojemu dziecku zawód i szkołę ponadgimnazjalną.

Gimnazjum w Bobolicach

KOWEZiU - gorąco polecam tę stronę uczniom i rodzicom

Losy absolwentów

Artykuły GCK na stronie:

Możesz zostać kimkolwiek zechcesz...

Trening z profesjonalistami

Wyjątkowe lekcje

Integracja Ty i Ja

Otwarcie Gminnego Centrum Kariery

Gość z Anglii

Wizerunek jest ważny

„Odkryj swój talent” zajęcia z przedszkolakami

Spotkanie delegacji uczniów klas II z kierownikiem referatu PUP- p. Andrzejem Kaczanowiczem 20.11.2017r.