Możesz zostać kimkolwiek zechcesz... Wszystkie

Data: 06-10-2017

Trzeciego października odbyło się kolejne spotkanie zawodoznawcze  tym razem z udziałem gościa z Drezna - panią Martą Samulak. Uczestniczyła w nim młodzież z klas III,  ucząca sie języka niemieckiego. Pani Marta jest absolwentką naszego gimnazjum, a jej wychowawczynią była pani Anna Kuropatnicka, obecnie szkolny doradca zawodowy.

Dowiedzieliśmy się, że w gimnazjum  ulubionym przedmiotem p. Samulak był język niemiecki. Po ukończeniu III klasy kontynuowała naukę w liceum ogólnokształcącym i rozważała wybór kariery policjantki. Jednak  jej wzrost okazał się niewystarczający
by mogła kształcić się w tym kierunku. Musiała zatem zweryfikować swoje plany. W czasie wakacji postanowiła odwiedzić  swojego tatę, który mieszka i pracuje w Niemczech. Spodobało jej się tam. Na początku utrzymywała się z pracy listonosza. Posiadanie prawa jazdy bardzo jej w tej pracy pomogło. Następnie zdobyła dodatkowe kwalifikacje  umożliwiające zdobycie  pracy kierowcy busa, dowożącego  dzieci do szkoły. Było to  trudne i  odpowiedzialne zajęcie. W czasie wakacji, gdy szkoła była zamknięta, musiała poszukać innego zajęcia. Znalazła pracę jako asystent stomatologa. W tym kierunku podjęła naukę i zdobywa praktykę. Tam też spełnia i rozwija się zawodowo z dużymi sukcesami. Mówiła nam o tym że w stomatologii  realizują się ludzie którzy cenią chęć pomocy innym i higienę zdrowia. Charakteryzują się  brakiem lęku przed krwią i zabiegami medycznymi. Są dokładni, optymistyczni, empatyczni. Dobrze komunikują z ludźmi- w tym wypadku muszą dobrze znać język niemiecki. Te umiejętności  p. Marta posiada więc praca i nauka nie sprawiają jej problemu.

Na zakończenie przekazała nam jeszcze bardzo ważne rady. By  zawsze patrzeć optymistycznie, szukać w sobie motywacji i dobrych ludzi którzy nam pomogą osiągać cele. Przy wyborze szkoły powinniśmy się kierować tym co lubimy oraz nie poprzestawać  gdy nam się nie powiedzie - wierzyć w możliwość osiągnięcia sukcesu.

Agata Stasik oraz Marta Lewicka uczennice klasy IIIa

Doradca zawodowy –Anna Kuropatnicka