Niech las rośnie razem z nami! Wszystkie

Data: 08-04-2019

W dniu 4 kwietnia 2019 roku w Nadleśnictwie Bobolice została zorganizowana akcja sadzenia drzew pod nazwą „Jedno dziecko, jedno drzewo”. Akcja była wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Środowiska i Lasów Państwowych, i w tym roku została wprowadzona pilotażowo na terenie RDLP w Szczecinku, a dokładnie właśnie na terenie naszego Nadleśnictwie Bobolice.

Celem akcji było upamiętnienie narodzin dziecka poprzez zasadzenie pamiątkowego drzewa. Dęby posadzili rodzice dzieci urodzonych w latach 2017 – 2018, a ich pociechy im w tym dzielnie towarzyszyły, przyglądając się uważnie co robi ich mamusia i tatuś. Ta wspaniała idea wywodzi się spoza granic Polski, a dokładniej z miasta Lausanne w Szwajcarii, w którym lokalne władze zadecydowały, by każde urodzone dziecko zostało zaproszone do posadzenia drzewa w miejscu do tego celu wyznaczonym.

W takiej akcji nie mogło zabraknąć uczniów naszej szkoły, w większości członków Szkolnego Koła Ligii Ochrony Przyrody.

Z samego rana zwarte i gotowe dwie grupy uczniów z klasy IV B i VI A wyruszyły na akcję odnowieniowo – zalesieniową. Zadaniem było zasadzenie  powierzchni pozrębowej  sadzonkami dwuletniego buka na terenie leśnictwa Lubowo. Zaproszonych gości powitał nadleśniczy Adam Potocki, który w słowach wprowadzenia podkreślił nie tylko wymiar przyrodniczy tego wydarzenia,  ale również jego znaczenie  symboliczne. Przed przystąpieniem do pracy, leśniczy leśnictwa Lubowo Radosław Nowicki, przeprowadził skrócone szkolenie bhp – jak należy bezpiecznie posługiwać się szpadlem. Pokazał również jak należy prawidłowo sadzić sadzonki buka. Zaraz po instruktażu sadzenia „w jamkę”, każda para uczniów otrzymała 40- 50 sadzonek. Praca toczyła się bardzo sprawnie, ponieważ starsi uczniowie uczestniczyli w akcji sadzenia lasu już po raz czwarty. Na powierzchni nie zabrakło leśników, którzy chętnie pomagali, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem.

Po zakończonym sadzeniu, celem upamiętnienia akcji, został wkopany słup z pamiątkową  tabliczką oraz zakopana została kapsuła, w której znalazły się prace plastyczne naszych uczennic oraz informacje o szkole i nadleśnictwie. Następnie przejechaliśmy do stanicy koła myśliwskiego „Wataha” na odpoczynek i smaczny poczęstunek. Wszyscy ze smakiem zajadali zupę pomidorową, pieczone kiełbaski, a na deser rogaliki drożdżowe z różnym nadzieniem..  Ale to nie był koniec miłych niespodzianek. nadszedł czas na gry  i zabawy edukacyjne przy stanowisku nadleśnictwa. Do leśnego „Koła fortuny” i tablicy edukacyjnej „Czyj to trop” ustawiła się długa kolejka chętnych do zgłębienia wiedzy leśnej. Nie wszystkie pytania były łatwe, ale kadra Nadleśnictwa w trudnych przypadkach natychmiast spieszyła z pomocą. Za trafne odpowiedzi każdy otrzymywał ciekawy upominek. Spora grupa uczniów mogła sprawdzić swoją umiejętność wbijania gwoździ w przygotowane do tego celu pieńki. Czas mijał bardzo przyjemnie i dopisywała piękna pogoda, dlatego z żalem było kończyć piknik i wracać do szkoły.

W podsumowaniu można stwierdzić, że celem nie było tylko sadzenie drzew, ale również wskazanie dzieciom ważnej roli jaką pełni las w ekosystemie. Akcja sadzenia, to prawdziwa „zielona lekcja”, podczas której uczniowie poznali jak ciężką pracą jest sadzenie,  i że o las trzeba dbać, szanować go i podchodzić do niego z pokorą.

Opiekunowie szkolni: Cecylia Kula-Tomaszewska, Danuta Karwowska i Anna Malazdra