Pokaz chemicznych cudów Wszystkie

Data: 30-01-2020

16 stycznia 2020  roku uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Bobolicach uczestniczyli w nietypowym show, nietypowym, bo główne role w przedstawieniu odgrywały zjawiska chemiczne i fizyczne. Pokaz miał nazwę  „ Chemiczne czary-mary nie do wiary”. Doświadczenia prezentował pan Kamil Marzec  z grupy „Atomowi Naukowcy”, współpracującej z Politechniką Lubelską.

Wiele się działo w czasie wykonywania doświadczeń. Były dymy, ogień, wybuchy, różne gazy i mrożący, dosłownie, ciekły azot. We wszystkich doświadczeniach brali udział uczniowie, co pozwoliło im bezpośrednio przekonać się o chemicznych dziwach. Na pierwszy ogień, dosłownie, poszła puszka po napoju, która rozgrzana w płomieniu palnika i zanurzona w zimnej wodzie z głośnym hukiem zamieniła się w garstkę ściśniętej aluminiowej blachy. Kolejni ochotnicy mogli przekonać się, że groźnie wyglądające „Łoże fakira”  w rzeczywistości nie jest takie straszne - położone na wielu kolcach ciało nie odczuwało kłucia, gdyż równomiernie rozłożony ciężar wywierał niewielki nacisk na pojedynczy kolec. Okazało się też, że spalanie mydlanych baniek, położonych na uprzednio zwilżonej wodą ręce, nie powoduje żadnego bólu. Obserwatorzy mogli podziwiać przepiękne barwy tęczy jakie wytwarzał nadmanganian potasu rozpuszczony w różnych cieczach, a także koliste obłoki dymu wydobywające się z oklejonego folią wiaderka. Olbrzymie zainteresowanie wzbudził ciekły, wytwarzający białe chmury azot, którym próbowano zamrozić rękę,  i o którego zamrażających właściwościach mogli przekonać się wszyscy, zbliżając do niego dłoń. Były jeszcze inne doświadczenia, a każdy eksperyment prowadzący uzupełniał dokładnym omówieniem, wyjaśniającym poszczególne zjawiska. Robił to w bardzo przystępny dla uczniów sposób tak, aby mogli przyswoić jak najwięcej wiedzy.

Przedstawione doświadczenia, uczniom i innym uczestnikom, bardzo się podobały. Z pewnością przyczyniły się do rozwoju zainteresowań naukami przyrodniczymi.

Anna Malazdra