Śladami przeszłości Wszystkie

Data: 10-02-2018

9 grudnia 2017r. naszą szkołę odwiedziła  Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gryf”  z Koszalina pod kierunkiem p. Marcina Maślanki.

Uczniowie klasy 7a uczestniczyli w żywej lekcji historii nt. Działalności i życia żołnierzy Armii Krajowej. 5 Wileńska Brygada AK (zwana również „Brygadą Śmierci”) – polski oddział partyzancki Okręgu Wilno Armii Krajowej dowodzony przez  mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszko”.  Był to jeden z najbitniejszych oddziałów partyzanckich Wileńskiego Okręgu AK. W okresie okupacji niemieckiej działał w wyjątkowo trudnych warunkach, mając przeciw sobie trzech wrogów – zarówno Niemców i ich litewskich sojuszników, jak i partyzantkę sowiecką. Brygada walcząc z dwoma wrogami odnosiła znaczne sukcesy bojowe. Nasi wychowankowie poznali też losy żołnierzy niezłomnych i ich bohaterskie czyny. Lekcję wzbogacała prezentacja umundurowania i uzbrojenia żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Po prezentacji uczniowie mogli z bliska obejrzeć przywieziony sprzęt i porozmawiać z  przedstawicielami grupy rekonstrukcyjnej.

Dziękujemy p. Marcinowi za ciekawy wykład  oraz za propagowanie i poszerzanie wiedzy na temat historii Polski oraz wspieranie patriotycznego wychowania młodzieży.

Mariana Susiak

Nasi wychowankowie poznali też losy żołnierzy niezłomnych i ich bohaterskie czyny. Lekcję wzbogacała prezentacja umundurowania i uzbrojenia żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Po prezentacji uczniowie mogli z bliska obejrzeć przywieziony sprzęt                       i porozmawiać z  przedstawicielami grupy rekonstrukcyjnej.