SP im. H. Sienkiewicza w Bobolicach

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich Wszystkie

Data: 21-04-2021

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii, a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W ten dzień zmarli wybitni poeci Miguel de Cervantes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega. Historia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w Polsce sięga już 2008 roku. W ramach święta 23 kwietnia wiele bibliotek, księgarni przygotowuje różne atrakcje promujące literaturę i dorobek pisarzy. 

Czytanie książek w młodym wieku to nie tylko świetny sposób na rozbudzenie wyobraźni i kreatywności, ale także na wzbogacenie słownictwa i naukę poprawnego używania języka a przede wszystkim dobry sposób na nudę. Uczniowie naszej szkoły przygotowali recenzję swoich ulubionych książek, które mamy nadzieję wzbudzą w Was zainteresowanie i sprawią, że z chęcią sięgniecie po chociaż jedną z proponowanych pozycji.

CZYTELNICY POLECAJĄ

Aleksandra Złotowicz

Pozycja, którą warto przeczytać i z przekonaniem mogę polecić każdemu  jest powieść Kelly Barnhill „Dziewczynka, która wypiła księżyc”. Polecam książkę szczególnie miłośnikom fantasy, bo jest z najwyższej półki tego gatunku.           Ma bardzo ciekawą fabułę, która przenosi nas do fantastycznego świata Protektoratu i jego mieszkańców. Główna postać – Luna, urodziła się w tym mieście, lecz jest wychowywana przez dobrą wiedźmę – Xan. Pewnego razu Xan nakarmiła przez pomyłkę dziewczynkę światłem księżyca, co napełniło małą Lunę magią o niewyobrażalnej mocy. A magia w rękach dziecka bywa bardzo niebezpieczna… Cała książka opowiada o niezwykłych przygodach i przyjaźniach zawartych przez główną bohaterkę. Przepięknie napisane fantasy, bogato utkana fabuła z zaskakującym punktem kulminacyjnym. Jeśli przeczytałeś ”Harry’ego Pottera” i nigdy nie masz dość Neila Gaimana, z pewnością zakochasz się w „Dziewczynce, która wypiła księżyc”.

Interesującą propozycją do przeczytania jest „Baśniobór” Brandona Mull’ona. Jest to wspaniała książka, która łączy zwyczajny, prawdziwy świat z baśniowym. Świat powieści wciąga, absorbując czytelników bez reszty. Podobnie jak w książkach o Harrym Potterze, w „Baśnioborze” istnieje świat zamieszkany przez magiczne stworzenia, który ukryty jest przed wzrokiem zwykłych ludzi. Wróżki, satyry i inne dziwne stworzenia potrzebują przed tym zwyczajnym światem ochrony. Baśniobór  to nazwa rezerwatu, w którym mogą czuć się bezpieczne. Rezerwatem opiekuje się dwoje starszych ludzi, którzy nie spodziewają się, że odwiedzające ich wnuki będą w stanie dostrzec magiczne istoty. Seth i Kendra nie wierzą własnym oczom, gdy w pozornie zwyczajnym ogrodzie dziadka spotykają latające, maleńkie wróżki. Zaskoczeni tym są także dziadkowie, którzy jednak objaśniają dzieciom, czym jest rezerwat, którym się opiekują. Odpowiedzialnej Kendrze to wystarczy, jednak młodszy od niej Seth nie będzie potrafił zachować się rozsądnie i przestrzegać wskazówek, które otrzymał od dziadka. Wkrótce ściągnie niebezpieczeństwo zarówno na siebie, jak i na rezerwat. A to dopiero początek ich niezwykłych przygód…Kogo zachwycił „Władca Pierścieni”, czy choćby wspomniany „Harry Potter” na pewno się nie zawiedzie po przeczytaniu „Baśnioboru”.

 

 

 

 

 

Martyna Dankowska

Jedną z moich ulubionych książek jest opowieść W. Bruce Camerona „O psie, który wrócił do domu”. Jest to wzruszająca historia o sile prawdziwej przyjaźni między psem i człowiekiem. Książka jest godna polecenia, ponieważ już od pierwszych stron wciąga czytelnika na dobre. Każdy kto ją przeczyta chętnie do niej wraca. W książce jest wiele emocji pod wpływem których może zakręcić się łezka 
w oku. Jeśli lubisz książki i zwierzęta serdecznie polecam .

         Aleksandra Kasprzycka

Moją ulubioną książką jest ,, Wiśniowe serce” Cathy Cassidy. Jest to pierwszy tom z kolekcji „Bombonierki”. Opisana jest w nim historia jednej z pięciu sióstr. Kolejne tomy są poświęcone innym siostrom. Jednak ten jest moją ulubioną częścią. Ten tom opowiada o dziewczynie o imieniu Cherry. Ma ona 13 lat, mieszka tylko ze swoim tatą. Jej mama umarła kiedy była jeszcze bardzo mała. Jednak pewnego dnia jej tata spotyka swoją dawną szkolną koleżankę-Charlotte Tamberry.  Wkrótce ich spotkania stają się coraz częstsze. Po paru miesiącach są już razem i postanawiają wyprowadzić się do rodziny Tamberry. Charlotte ma cztery córki Honey –najstarsza córka, Skay i Summer- bliźniaczki oraz Coco- najmłodsza córka. Każda z nich jest inna. Wszyscy polubili Cherry i jej tatę, oprócz Honey. Ona uważała, że nie są potrzebni w ich życiu. Cherry nie przejmowała się tym za bardzo dopóki nie uświadomiła sobie, że zaczął jej się podobać chłopak Honey. Dziewczyna próbuje zapomnieć o rodzącym się w niej uczuciu i dopasować się do rodziny. Książka mi się podoba, ponieważ jest naprawdę ekscytująca, ciekawa i uczuciowa. Pokazuje jakie mogą być problemy i jak je rozwiązać. Bardzo ją polecam, jest naprawdę świetna.

Claudia Katholm 

Moja ulubioną publikacją jest książka o koniach pt. „Myśleć jak koń” Cherry Hill. Do tej pory przeczytałam dwa inne poradniki tej autorki „101 ćwiczeń z ziemi” i „101 ćwiczeń na ujeżdżalni”. Ponadto przeczytałam poradnik Bernadette „ Faurie i Penny Swift Koń”. Jestem pasjonatką koni 
i jazdy konnej. Jestem właścicielką dwóch klaczy: Sawanny i Basty. Trenuję skoki przez przeszkody w szkółce jeździeckiej. Dużo też czytam na temat koni. „Myśleć jak koń” to jeden bestsellerów autorki, która sprzedała ponad milion egzemplarzy poradników. Książka ta zawiera oprócz anatomii i fizjologii koni wiele cennych informacji o zasadach treningu i pracy z nimi. Jest napisana w przystępny sposób, dlatego bardzo szybko ją przeczytałam i chętnie do niej wracam. Vademecum pozwoliło mi wniknąć w końską duszę i umysł, a moje konie Sawannę i Bastę dzięki właśnie tej książce poznałam lepiej.  Basta skończyła dwa lata i jestem na etapie jej szkolenia.  Z kolei Sawanna jest źrebna i w czerwcu spodziewam się źrebaka. Jestem bardzo podekscytowana, gdyż będę chciała jak najlepiej go wychować i na pewno będę wracała do poradnika „Myśleć jak koń”. Jeśli masz podobne pasje serdecznie polecam – przeczytaj.

.

Krystian Łucki

Moją ulubioną książką jest ,,Szukając Alaski’’. Jest to powieść amerykańskiego pisarza Johna Greena wydana w marcu 2005 roku. Książka ta jest również zaprezentowana w formie serialu na różnych aplikacjach. Opowiada o Alasce - pięknej i zbuntowanej dziewczynie oraz chłopaku, który ma na imię Miles, posiadający dziwną pasję zapamiętywanie ostatnich słów, takimi jak np. Françoisa Rabelaia "Wyruszam na poszukiwanie wielkiego Być Może". Chłopak ma nadzieję, że uda mu się je odnaleźć właśnie w tej szkole do której zaczął uczęszczać. Miles po kilku dniach odnajduje nowych przyjaciół w tym, również Alaskę, w której się zakochuje. Odkrywa, że jej życie nie jest tak doskonałe, jak początkowo myślał. Książka mi się podoba, ponieważ jest w niej dużo spontanicznych i ciekawych akcji. Moim zdaniem, każdy powinien ją przeczytać, ponieważ uczy jak postępować w trudnych sytuacjach. Polecam!

 

 

Zachęcamy  również do udziału w quizie :

https://www.empik.com/empikultura/quiz-sprawdz-czy-rozpoznasz-ksiazke-po-pierwszym-zdaniu,111184,a

Propozycja dla młodszych uczniów :

https://www.quizme.pl/quiz/start/899519560

Nauczyciel bibliotekarz

Marta Fir- Szugalska

Magdalena Jankowska