SP im. H. Sienkiewicza w Bobolicach

Światowy Dzień Ziemi w 2021 roku Wszystkie

Data: 14-04-2021

Światowy Dzień Ziemi w 2021 roku przypada w  czwartek 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.


Dzień Ziemi to najważniejsze, najbardziej znane i najhuczniej obchodzone ze świąt ekologicznych, a jednocześnie zbyt często poświęcone śmieciom, zakazom i nakazom (zakręć kran, zgaś światło, drukuj dwustronnie itp.) i jednorazowym akcjom. Chciałybyśmy zachęcić Was do celebrowania tego święta w zupełnie inny sposób. Do tego, żebyście, wyszli z domu i poszli na łono przyrody: do lasu, na łąkę, do parku, albo chociaż na poszukiwanie przyrody w zasięgu wzroku. Żebyście poświęcili czas na bycie z przyrodą, na refleksję, jak ona jest dla nas ważna, ale i jak jest fascynująca, piękna i ciekawa. Czas spędzony w lesie czy na łące nie jest czasem zmarnowanym, szczególnie jeśli damy sobie możliwość faktycznego bycia z przyrodą a nie tylko w jej otoczeniu.


 

W tym celu warto wyłączyć telefony, tablety, a nawet przestać na chwilę rozmawiać. Warto usiąść lub położyć się w ustronnym miejscu, dotknąć trawy, zasłuchać się i zapatrzeć. Poobserwować mrówki, zbadać fakturę liści, zrobić to, czego zwykle nie robimy nawet podczas niedzielnego spaceru w parku. Jeśli nie macie dużo czasu, a w pobliżu nie ma większych terenów zielonych, wyjdźcie z domu i poszukajcie najdrobniejszych nawet przejawów siły przyrody w najbliższym otoczeniu. Zwróćcie uwagę na drzewa, które co dzień mijacie, sprawdźcie co rośnie na skwerku oprócz trawy, wytropcie przyrodę w nietypowych miejscach (poszukajcie drzewka na dachach komórek, rośliny wyrastające z murów, w pęknięciach asfaltu). Zachęćcie swoich najbliższych, przyjaciół do wyjścia tego dnia z domu, by lepiej poznać i zaprzyjaźnić się z przyrodą. I powtarzajcie to tak często jak się da, bo Dzień Ziemi jest każdego dnia!

 

Zachęcamy do obejrzenia filmów:

https://www.youtube.com/watch?v=1g38Jyy94qE

https://www.youtube.com/watch?v=XRk1nTMsu50&t=5s

Czekają na Was pokoje ekozagadek:  https://ekoeksperymentarium.pl/

oraz Escape room: https://view.genial.ly/5e9f14a668f8160da85d73bf/presentation-escape-room-dzien-ziemi?fbclid=IwAR0zpI1vCqqh5N6YdLD7U7PmaZJoMtLudvHp-kE2jO7-y4RACYdx5CUAiMM

Znajdź kod do walizki, w której znajduje się koperta.  Hasło, które w niej znajdziesz , wyślij do nauczycielek biologii (przez Teams): Marty  Fir – Szugalskiej lub Małgorzaty Krauze.

AKCJA DLA CHĘTNYCH

W dniach 22-25.04 wybierzcie się z rodziną do lasu, parku, zabierzcie ze sobą worek na śmieci      
 i rękawiczki. Podczas spaceru zbierajcie śmieci, na które się natkniecie. Po spacerze zróbcie sobie zdjęcie 
z workiem śmieci, które zebraliście i prześlijcie w aplikacji Teams do w/w nauczycielek.

Za dwa wykonane zadania (akcja i Escape room) otrzymasz  ocenę celującą z biologii lub przyrody.

POWODZENIA!    

Marta Fir – Szugalska

                                                                                                                                   Małgorzata Krauze