To już trzecia wymiana… i młodzież coraz bardziej zgrana Wszystkie

Data: 22-09-2014

Pierwszy dzień pobytu – niedziela 7.09.2014

Po wielogodzinnej podróży nasi demmińscy (Niemcy) partnerzy dotarli 07.09.2014r. do Bobolic. Tu spotkali się z kolegami z Gimnazjum im. Agaty Mróz-Olszewskiej w Bobolicach.

Najwięcej niepokoju wzbudziło dobieranie uczniów do rodzin.

I mimo, że lista rodzin była wcześniej już znana, a niektórzy nawet kontaktowali się ze sobą dzięki portalom społecznościowym, to i tak wzbudziło to ogromne emocje.

Próby komunikowania się pierwszego dnia… pierwsze zdania… język „rąk i nóg” jeszcze długo później wzbudzały uśmiech.

Rodziny polskich uczniów z radością i serdecznością przyjęły swoich przyjaciół na 6 dni do domów.

Drugi dzień pobytu – poniedziałek, 8.09.2014r.

Drugi dzień pobytu naszych gości rozpoczął się wycieczką do Jarosławca. Kierownik wycieczki Pani Elżbieta Tokarz zadbała o ciekawy (jak ocenili uczniowie i rodzice program wymiany).

Uczestnicy wymiany zwiedzili Muzeum Bursztynu, podziwiali piękne widoki z latarni morskiej i wspaniałą nadmorską architekturę.

Ważnym punktem programu były wspólne rozgrywki sportowe oraz zawody zorganizowane na plaży.

Opieką otoczyli uczniów polskich i niemieckich Panie Barbara Rewkowska i Vera Bliss oraz Panowie Jarosław Bączkowski i Andreas Niebűhr.

Uczestnicy wymiany uczniowskiej spacerując wzdłuż Morza Bałtyckiego nawiązywali znajomości i poszerzali swoje umiejętności językowe, a niektórzy nawet sprawdzali swoją kondycję.

Pani Rewkowskiej, jako wzorcowej Drużynowej, nie brakowało pomysłów zabaw grupowych, które młodzież bardzo szybko wcielała w życie.

Wieczór młodzież spędziła przy ognisku, piekąc kiełbaski i śpiewając do dźwięków gitary.

Trzeci dzień pobytu – wtorek, 9.09.2014r.

Kolejny dzień uczestników wymiany również wypełniony był aktywnościami sportowymi.

Niektórzy zaraz po śniadaniu, jeszcze przed wyjazdem do Aquaparku postanowili poćwiczyć dyscypliny drużynowe na boisku.

Aquapark w Jarosławcu to przez wielu uczestników wymiany jeden z najfajniejszych punktów programu.

Po obiedzie w uczestnicy wymiany oddali się rozgrywkom sportowym w koszalińskiej kręgielni. Bowlling zintegrował naszą grupę i wzmocnił rywalizację sportową. Naszych uczestników dopingowali nawet trenerzy.

Po sportowych zmaganiach naszych uczniów i ich niemieckich partnerów odbierali rodzice i przewozili do domów.

Czwarty dzień pobytu – środa, 10.06.2014r.

Następna wycieczka odbyła się do Poznania i obfitowała w ciekawe wrażenia poznawcze. Miłośnicy sportu mogli podziwiać stadion Lecha i jeździć na bobslejach, ciekawi świata zachwycali się koziołkami, wystawą w galerii, wizytą w kościele, czy też poznańską architekturą. Oczywiście jak tradycja nakazuje nie odbyło się bez dzielenia świętomarcińskich rogali.

Czwartek, 11.06.2014r.

Rozpoczął się wizytą w szkole, gdzie nasi uczniowie i ich niemieccy przyjaciele brali udział w lekcjach: języka angielskiego (prowadzonej przez pana Jerzego Dębskiego), oraz zajęciach artystycznych (prowadzonych przez p. Teresę Milczarek).

Zamiast tradycyjnego zwiedzania nasi goście w formie gry miejskiej poznawali uroki Bobolic.

Podzieleni na dwie grupy przemieszane pod kątem narodowościowym próbowali wytropić przeciwników dzięki pozostawionym wskazówkom. Zdobycie punktu, a co za tym idzie uzyskanie kolejnej wskazówki było możliwe jedynie po właściwym wykonaniu zadania, a należały do nich m.in.: aktywności sportowe, wykonanie bukietów/wianków, pozostawienie informacji o odbywającej się wymianie uczniów, czy też objęcie naszej fontanny.

Popołudnie zorganizowali naszym uczniom i ich niemieckim kolegom rodzice oraz opiekunowie, którzy przygotowali wystawną kolację oraz dyskotekę.

Rangę spotkania podniosła obecność Pani Burmistrz oraz dyrekcji szkoły.

Zainteresowani sportem uczniowie nie mogli sobie wyobrazić tego wieczoru bez swojej obecności w bobolickiej hali sportowej, gdzie odbywał się mecz piłki siatkowej.

Prezentacja multimedialna przygotowana przez p. Bączkowskiego była wspaniałym podsumowaniem wspólnie spędzonego czasu.

Piątek, 12.06.2014r.

Ostatni dzień pobytu młodzieży z Niemiec upłynął bardzo szybko.

Widać było duże zgranie młodzieży, która była widocznie smutna tego dnia.

Młodzież niemiecka stwierdziła, że pobyt był zdecydowanie za krótki.

Komunikacja w języku niemieckim i polskim np. : ”im Restaurant” – „ w restauracji”, „w recepcji hotelowej” – „an der Rezeption””, „ w sklepie” – „ im Geschäft”, pomoże młodzieży w przyszłości skutecznie porozumieć się w obu językach. Będzie to dobra lekcja polskiego dla niemieckich gimnazjalistów i sprawdzenie umiejętności językowych polskich uczniów pod okiem ich niemieckich kolegów.

Atmosfera tych konwersacji była niezwykle życzliwa. Wszelkie próby uczenia się j. polskiego przez uczniów niemieckich, czy niemieckiego przez uczniów polskich nagradzane były przez młodzież oklaskami.

W drugim semestrze dwudziestoosobowa  grupa naszej młodzieży odwiedzi szkołę partnerską.

Wymiana uczniowska trwa od 2012 r.

Projekt młodzieży wspiera finansowo od początku działań PNWM.

Dlatego kierujemy wielkie podziękowania do PNWM-u za wsparcie naszych inicjatyw, serdeczne podziękowania za współpracę i wsparcie należą się również „naszym” rodzicom

DZIĘKUJEMY BARDZO

Elżbieta Tokarz