Trzecia wymiana uczniowska Demmin 2015 Wszystkie

Data: 18-05-2015

Od 2012 roku prowadzimy wymianę polsko-niemiecką ze szkołą w Demminie. Dzięki tej wymianie młodzież polska i niemiecka ma okazję poznać bliżej kraj swoich najbliższych sąsiadów, kulturę, mentalność i może zobaczyć wiele atrakcji turystycznych. Najcenniejszy jest jednak kontakt z żywym językiem obcym. Uczniowie komunikując się ze sobą, poprawiają i pogłębiają swoje wiadomości językowe.

03.05.2015r.  grupa 14 uczniów Gimnazjum im. Agaty Mróz- Olszewskiej oraz 2 absolwentów  wyruszyła pod opieką p. E. Tokarz, p. E. Santysiak,  p. J. Szugalskiego do zaprzyjaźnionej szkoły partnerskiej Ewangelische Schule  w  Demminie.

Późnym popołudniem uczniowie wraz z opiekunami dotarli do Demmina, gdzie niemieccy uczniowie razem z rodzicami czekali na gości z Polski.
Po serdecznym powitaniu przez uczniów niemieckich i ich rodziców, czas ten przeznaczony został na wypoczynek w gronie rodzin i wzajemne poznanie. Rodziny niemieckich  uczniów z radością i serdecznością przyjęły swoich przyjaciół na 6 dni do domów.
Program wymiany był bardzo różnorodny. Oprócz uczestnictwa w grach i zabawach integracyjnych  grupa młodzieży spędziła radosne chwile w parku linowym, na grze w mini golfa, zwiedziła skansen,  odwiedziła pełne uroku miasteczko Greifswald oraz tamtejsze muzeum pomorskie.
Podczas naszego pobytu uczniowie zostali również oprowadzeni po demmińskim UM.

Młodzież spędzała dużo czasu w gronie rodzin niemieckich kolegów, poznając ich styl życia i obyczaje kulturowe.
Pobyt zakończył się miłym akcentem ze strony gospodarzy, którzy zaprosili wszystkich uczestników wymiany na pożegnalną kolację. Nastąpiło podsumowanie spotkania i wręczenie upominków. Bogatsi o pouczające doświadczenia, miłe wrażenia i nowe przyjaźnie uczniowie z łezką w oku z trudem pożegnali się do następnego razu ...!

Między młodzieżą polską i niemiecką rodzi się zawsze wiele sympatii i nawiązują się między nimi nowe znajomości. Cały pobyt wspominamy bardzo mile i wracamy do Polski ze wspaniałymi wrażeniami. Teraz grupa polska oczekuje przyjazdu we wrześniu przyjaciół z Niemiec.

Projekt wymiany uczniowskiej zrealizowany został dzięki wsparciu fundacji Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży  PNWM.

Ewelina Santysiak