Wyjątkowe lekcje Wszystkie

Data: 18-09-2017

Chcę podzielić się ze wszystkimi swoimi przemyśleniami na temat wyjątkowych lekcji które odbyły się w ostatnich dniach w naszej szkole. Dzięki projektowi „Małe Festiwale” dnia 6 września 2017r. w świetlicy szkolnej wyróżnieni uczniowie obejrzeli film pt. „Moje marzenie”. Był on piękny oraz  wzruszający, ale jednoczenie uświadamiający nam młodym ludziom o problemach niepełnosprawnych dzieci i ich rodzin.

Natomiast 11 września 2017 roku dla tej samej grupy uczniów odbyło się spotkanie na którym mogliśmy porozmawiać z  osobą, która bezpośrednio była zaangażowana  w organizację XIV Europejskiego Festiwalu Filmowego „ Integracja Ty i ja” z panią Patrycją Wiśniewską. Pani Patrycja jest studentką trzeciego roku na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu –wydział: Filmoznawstwo i Kultura Mediów. Nasz szkolny doradca zawodowy  pani Anna Kuropatnicka,  zaprosiła tego wyjątkowego gościa  z dwóch powodów: byśmy  poznali  karierę edukacyjną pani Patrycji i  aby porozmawiać o naszych przemyśleniach dotyczących obejrzanego filmu.

Film był trudny i niechętnie uczniowie chcieli o nim mówić.  Zwróciliśmy uwagę na to że jego bohaterowie ( rodzice dzieci z niepełnosprawnością) mówiąc o swoich marzeniach nie myśleli o sobie tylko zawsze o dzieciach. Cieszyli się drobnymi postępami których inni ludzie nawet nie zauważają.
Nie doceniają tego co mają.

Rozmawiając o planach edukacyjnych naszego gościa  dowiedzieliśmy się że ww. kierunek studiów jest dla osób które lubią oglądać filmy ( np. dla mnie J). Po zakończeniu tych studiów jest wiele zawodów, które można wykonywać i są przyszłościowe, takie jak np. scenarzysta, reżyser, organizator festiwali, krytyk filmowy, copywriter, dziennikarz.
Jak się dowiedzieliśmy wybrany kierunek studiów nie był jedynym który rozważała bo decyzja nie była  łatwa i trzeba ją dobrze przemyśleć mając jak najwięcej informacji. W podjęciu decyzji  pomogli jej rodzice oraz doradca zawodowy. Kierowała się przy tym przede wszystkim swoimi zainteresowaniami i umiejętnościami. Chce w przyszłości  robić to co będzie jej sprawiać radość i przyjemność.  Ważnym doświadczeniem był i jest dla niej udział jako wolontariuszki w festiwalu filmowym. Gdzie uczy się zawodu, doskonali znajomość języków obcych i pomaga ludziom z niepełnosprawnością. Nas  również zachęcała do tego byśmy podejmowali się różnych zadań nieodpłatnie jako wolontariusze i uczyli nowych umiejętności.

Mimo że nie byliśmy na lekcjach przedmiotowych to uważam że takiego typu zajęcia  są wartościowe i potrzebne szczególnie dla nas młodzieży stojącej na progu swojego dalszego rozwoju kariery edukacyjno-zawodowej. Uczą nas też wrażliwości, uważności na drugiego człowieka.
To były wyjątkowe lekcje. Z niecierpliwością oczekujemy na następne takie spotkania.

Marta Lewicka uczennica klasy IIIa

i Anna Kuropatnicka doradca zawodowy